Doğal Taş Nedir?cviiz

Traverten taşları gözenekli dokuları ile bilinen doğal bir taştır.Genellikle ülkemizin Denizli bölgesiyle özdeşleşmiş bir üründür.
Tamamen doğal bir ürün olan traverten herhangi bir yapay kirlilik ve kanserojen katkısı içermez.Ürünlerimizde kullandığımız traverten doğal görünüm katabilmek amacıyla eskitme işlemine tabi tutulmuşi,ve yıllarca kullanılarak aşınmış gibi bir görünüm kazandırılmıştır.

 

Doğal taş bir yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere doğada neredeyse hazır halde bulunur.
Doğal taşlar genellikle büyük patlamalar yapmadan ocaktan kesilerek çıkarılmaktadır. Kullanılmayan atıklar ise tekrar doğaya karışmaktadır.

 

Doğal taş sağlığa zararlı herhangi bir madde içermemektedir. Yiyecek hazırlanan mekanlarda güvenle kullanılmaktadır.
Yanıcı değildir ve yangın sırasında da sağlığa zararlı bir madde açığa çıkamamaktadır.

Doğal taşlar ocaktan büyük bloklar halinde çıkmakta ve istenilen ölçülerde kesilmektedir.
Doğal taş üretiminde standart bir ölçü yoktur. Plakaların ölçüsü bloğun boyutlarıdır. Ölçüler ihtiyaca göre belirlenebilmektedir.
Sadece kare yada dikdörtgen levhalar değil istenen herhangi bir şekilde sağlanabilmektedir. Taşların çeşitliliği ve özel işlemler yardımı ile tasarım imkanı artmakta, benzersiz projelere ulaşılmaktadır.

 

Traverten nedir?

Traverten, basınç altında, bünyesinde erimiş karbon dioksit bulunan yeraltı suları, geçtikleri bölgelerdeki kalsiyum karbonatı (CaCO3) eriterek taşır. Suyun aniden açığa, basınçsız ortama çıkması ve karbondioksitin uçması ile, suda erimiş bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çöker. Bu birikim zamanla yastık gibi yumuşak hatları olan travertenleri oluşturur.

Traverten aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Türkiye’nin Denizli, BucakBurdur, MutMersin, Sivas gibi birçok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenmektedir.

.Hot_Springs_of_Pamukkale_Turkey OLYMPUS DIGITAL CAMERA